Nie od dzisiaj wiadomo, że podczas leczenia różnych schorzeń, bardzo ważne są nie tylko same leki, które pacjent przyjmuje, ale również jego dieta i pozytywne nastawienie. Nie inaczej jest w przypadku wirusowego zapalenia wątroby. Tutaj również trzeba dopilnować, aby wszystkie te czynniki szły ze sobą w parze, bo wówczas będzie istniała największa szansa na to, że uda się pokonać wirusa i nie dojdzie do przewlekłej choroby, która mogłaby się zakończyć marskością, albo nowotworem złośliwym wątroby. Co więc powinniśmy jeść, aby mieć pewność, że będziemy wspierać nasz organizm w walce z chorobą?

Najważniejsze informacje

Jeżeli chodzi o prawidłowe żywienie osoby, która choruje na wirusowe zapalenie wątroby, to przede wszystkim trzeba pamiętać o konieczności przyjmowania 5 – 6 posiłków w ciągu dnia.

Należy dopilnować, aby były one przyjmowane w równych odstępach czasu, ale jednocześnie żeby nie były zbyt duże. Chodzi o to, aby niepotrzebnie nie obciążać wątroby i nie zmuszać jej do cięższej pracy. Poza tym, warto stawiać na produkty, które są lekkie i łatwo będzie je strawić, a więc lepiej unikać nie tylko wszystkiego co jest ciężkostrawne, ale również tego co wzdyma, jest ostro przyprawione czy zawiera sporo błonnika. Tego typu produkty również nie będą dobrze wpływały na naszą osłabioną wątrobę.

Warto przy takiej diecie dopilnować również, aby nie było w niej zbyt dużo tłuszczu, a jeśli już musi być to lepiej żeby to była oliwa z oliwek, czy olej słonecznikowy. Oczywiście należy również unikać potraw smażonych, na rzecz tych gotowanych na parze, duszonych czy przygotowywanych w folii.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

W przypadku diety podczas wirusowego zapalenia wątroby, należy również pamiętać o tym, że kategorycznie należy unikać papierosów i alkoholu. Co więcej, należy również dopilnować, aby posiłki zjadać w spokoju, powoli, ponieważ nadmierny pośpiech również nie będzie sprzyjał powrotowi do zdrowia.

Rzecz jasna, sama dieta nie będzie w stanie nas wyleczyć. Konieczne będzie również przyjmowanie leków, jednak prawda jest taka, że odpowiednio dobrana dieta będzie wspierała naszą wątrobę, nie będzie jej niepotrzebnie obciążała, a to nie tylko będzie miało dobry wpływ na nasze samopoczucie, ale również będzie sprzyjało powrotowi do zdrowia. Pamiętajmy, że zawsze ważne jest to co jemy. Jednak w przypadku choroby, zwłaszcza wirusowego zapalenia wątroby, jest to szczególnie ważne, bo od tego będzie zależało, czy pomożemy wątrobie podczas choroby, czy jeszcze dodatkowo ją obciążymy.