cholinki miód

Jest wiele chorób, które przez bardzo długi czas oddziałują na nasz organizm, ale jednocześnie nie dają żadnych objawów. To oznacza, że nie tylko nie mamy świadomości, że coś z naszym organizmem dzieje się nie tak, ale nawet możemy nie wiedzieć, że zarażamy inne osoby. Dlatego też, jeśli tylko czujemy, że coś jest nie tak jak być powinno. Ciągle jesteśmy zmęczeni, nie mamy apetytu, wszystko nas boli, to powinniśmy tak długo szukać przyczyny takiego samopoczucia, dopóki jej nie znajdziemy. A ponieważ bardzo długo z ukrycia może działać wirusowe zapalenie wątroby, które w końcu może się przerodzić w nowotwór albo marskość wątroby, to należy wiedzieć, w jaki sposób można sprawdzić, czy faktycznie chorujemy na tą chorobę.

Przede wszystkim krew

Musimy wiedzieć, że zbadanie czy chorujemy na wirusowe zapalenie wątroby, wcale nie musi być trudne.

Tak naprawdę odbywa się ono poprzez pobranie krwi. Z jednej strony możemy zdecydować się na badanie, które diagnozuje cholestazę, czyli między innymi sprawdza czy w naszym organizmie nie ma zbyt wysokiego stężenia bilirubiny. Jeśli jest, będzie to oznaczało, że mamy stan zapalny i należy mu się dokładniej przyjrzeć. Z drugiej strony możemy wykonać badanie krwi, które wskaże nam, czy nasze komórki wątrobowe zostały uszkodzone. Trzecim badaniem jakie możemy wykonać, będzie również badanie krwi, ale tutaj będziemy mogli ocenić ogólne funkcje wątroby. Co prawda nie musi to od razu oznaczać wirusowego zapalenia wątroby, ponieważ może być spowodowane innymi zmianami w organizmie, jednak będzie to dla nas sygnał, że należy się temu dokładniej przyjrzeć.

Różne typy

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że mamy do czynienia z różnymi typami wirusowego zapalenia wątroby. Każdym z nich można się zarazić w inny sposób, a do tego jeszcze, inaczej się je leczy. To co jest skuteczne w jednym rodzaju, niekoniecznie może nam pomóc przy innym. Dlatego też, tak ważne jest nie tylko określenie, że chorujemy na wirusowe zapalenie wątroby, ale również sprawdzenie, na który dokładnie typ tej choroby zachorowaliśmy. Tylko wówczas będzie możliwość podjęcia odpowiednich działań. Trzeba pamiętać, że jeśli coś martwi nas w naszym samopoczuciu czy pracy naszego organizmu, to musimy szukać przyczyny do skutku, aż ją znajdziemy.

Pomóc w tym mogą dokładne badania krwi, tym bardziej, że mogą one nam pomóc w wykryciu wirusowego zapalenia wątroby, które jeszcze nie dało żadnych objawów, albo są one niejednoznaczne. Im szybciej odkryjemy prawdę, tym szybciej będziemy mogli zacząć leczenie.