Capivit Piękne Włosy

Jednym z typów wirusowego zapalenia wątroby jest typ C. Jest on wywoływany przez wirus HCV, który musimy pamiętać, ma kilka genotypów. To ważne, ponieważ każdy z nich może inaczej reagować na nasze leczenie, a co się z tym wiąże, to co pomoże przy jednym genotypie, nie koniecznie musi pomagać przy kolejnym. Trzeba sobie również zdawać sprawę z tego, że wirusowe zapalenie wątroby typu C jest bardzo niebezpieczne, bo z jednej strony powoduje liczne zachorowania na raka i marskość wątroby, a z drugiej przez długi czas nie daje żadnych objawów, przez co zmniejsza nasze szanse na wyzdrowienie.

Nie trudno się zarazić

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest trudno się zarazić wzw typu C, a co więcej, nawet nie będziemy wiedzieli, kiedy do tego doszło.

To dlatego, że wirusem tym możemy się zarazić podczas medycznych zabiegów, które wykonane będą niedostatecznie sterylnymi narzędziami, ale może dojść do niego również u fryzjera, kosmetyczki czy w salonie tatuaży, jeśli tam również nie zostaną zachowane podstawowe środki ostrożności. Wystarczy niewielka ilość zakażonej krwi i rozerwanie naszej powłoki skórnej, która będzie prowadziła do skaleczenia, abyśmy się zarazili. Do tego szczególnie na zarażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu C narażone są osoby pracujące w służbie zdrowia, jak i te, które mieszkają pod jednym dachem albo mają bliski kontakt z osobami zarażonymi wirusowym zapaleniem wątroby typu B.

Jak to jest z objawami?

Jeżeli zastanawiamy się nad jakąś chorobą, to chcemy wiedzieć jakie daje ona objawy. To dlatego, że im szybciej zostanie ona rozpoznana, tym szybciej będziemy mogli podjąć odpowiednie kroki, a to będzie oznaczało większą szansę na powrót do zdrowia.

Niestety, wirusowe zapalenie wątroby typu C przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. U niewielkiej grupy ludzi mogą się pojawić objawy grypopodobne, czyli gorączka, ból mięśni i stawów, osłabienie, brak apetytu. Z biegiem czasu może dojść jeszcze do pojawienia się żółtaczki i wówczas nie powinniśmy mieć problemów z określeniem, że to wirusowe zapalenie wątroby. Jednak ten ostatni objaw może się już pojawić w tak późnym okresie, że po dokładniejszych badaniach, może się okazać, że doszło już do uszkodzenia wątroby czy rozwoju nowotworu złośliwego. Jeśli chcemy wykluczyć możliwość, że zostaliśmy zarażeni wirusowym zapaleniem wątroby typu C, to powinniśmy co jakiś czas zrobić odpowiednie badania krwi.

Zwłaszcza jeśli czujemy się zmęczeni, osłabieni i mamy wrażenie, że z naszym organizmem dzieje się coś złego.