Informacja, że w naszym ciele rozwija się jakiś wirus, zawsze wiąże się z szokiem i niedowierzaniem. Zwłaszcza jeśli przez dłuższy czas czuliśmy się dobrze, a do lekarza udaliśmy się z powodu takich zwykłych objawów jak nudności, bóle mięśni i stawów czy brak apetytu, które wskazywać mogły na wiele różnych powodów. Jak się jednak okazuje, tego typu symptomy pojawiają się również przy wirusowym zapaleniu wątroby, a tutaj jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań, szybko może się okazać, że doszło do marskości wątroby albo rozwoju nowotworu złośliwego.

Dlatego też, im szybciej rozpoznamy objawy tym lepiej. Jednak nie jest to proste, ponieważ przez długi czas mogą one nie występować, a później są niejednoznaczne.

Lepsza profilaktyka

Jeśli tylko będziemy świadomi tego, jak łatwo można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby, to z pewnością nie będziemy mieli wątpliwości, że w miarę możliwości powinniśmy skorzystać z odpowiednich szczepień.

Co prawda nie możemy się zaszczepić przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C, ale już przeciwko wzw typu A i B możemy. To oznacza, że warto z takiego szczepienia skorzystać, tym bardziej, że przy wzw typu A wystarczy zjeść zabrudzony posiłek, a przy wzw typu B groźne może się okazać nawet wyjście do kosmetyczki, dentysty czy fryzjera. Takie szczepienia nie są drogie, a jednocześnie są bardzo skuteczne, więc szanse na to, że zarazimy się tym wirusem, znacznie zmaleją.

Co jeśli tego nie zrobiliśmy?

Jednak co jeśli się nie zaszczepiliśmy, albo zaraziliśmy się wirusowym zapaleniem wątroby typu C, na które nie ma szczepienia? Wówczas ważny będzie czas, w którym pojawią się objawy i zostanie postawiona prawidłowa diagnoza. Oczywiście im szybciej to nastąpi, tym będzie lepiej. Jeśli chodzi o leczenie wirusowego zapalenia wątroby, to podane mogą nam być leki, takie jak interferon czy rybiwaryna, które będą miały za zadanie spowolnić rozmnażanie się wirusa, dzięki czemu nie będzie on dalej atakował naszej wątroby, pogarszając jej stan.

Do tego podczas leczenia konieczne będzie zachowanie odpowiedniej lekkostrawnej diety, picie dużej ilości napojów, całkowita rezygnacja z alkoholu i nikotyny. Dodatkowo chory powinien sporo odpoczywać, unikać nadmiernej aktywności fizycznej, jak również szczególnie dbać o higienę, tak aby zmniejszyć ryzyko, że będzie zarażał kolejne osoby. Leczenie wirusowego zapalenia wątroby nie jest proste.

Zazwyczaj jest długotrwałe i nie zawsze można mieć gwarancję, że się powiedzie. Jednak jest to możliwe, dlatego nie wolno się poddawać.