Niquitin - pastylki

Im większa jest nasza wiedza na temat najczęściej występujących chorób, zwłaszcza tych, którymi można się bardzo łatwo zarazić, tym łatwiej będzie nam podjąć odpowiednie działania, mające wspierać nasz organizm. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy ciągle zdobywali wiedzę na temat wirusowego zapalenia wątroby. Tym bardziej, że spotkać możemy się tutaj z różnymi jego typami, a jeśli będziemy wiedzieć, jak można się zarazić każdym z nich, to będziemy też wiedzieli, czego powinniśmy unikać, aby to niebezpieczeństwo maksymalnie zmniejszyć.

To trzeba wiedzieć

Przede wszystkim należy wiedzieć, że bardzo często występuje u nas wirusowe zapalenie wątroby typu B i C.

To dlatego, że w obydwóch przypadkach do zarażenia dochodzi przez krew. Możemy się więc zarazić podczas przetaczania krwi, kontaktu naszego zranienia z niewielką ilością krwi zakażonej osoby, która będzie znajdowała się na niedostatecznie wyczyszczonych narzędziach chirurgicznych, czy u kosmetyczki, fryzjera albo tatuażysty, jeśli u nich również akcesoria nie będą dostatecznie wysterylizowane. Dodatkowo w krajach gdzie panują złe warunki sanitarne, gdzie ta dbałość o higienę jest słabo rozwinięta, możemy się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Dojdzie do tego w momencie, gdy zjemy zanieczyszczone jedzenie, albo wypijemy skażoną wodę.

Do czynienia możemy mieć również z wirusowym zapaleniem wątroby typu D, jednak nim można się zarazić tylko wtedy, jeśli już chorujemy na typ B. Przez zarażoną wodę przenosi się również wirusowe zapalenie wątroby typu E, jednak prawda jest taka, że w naszym kraju praktycznie ono nie występuje.

Unikajmy ryzykownych zachowań

Jak widać, wirusowym zapaleniem wątroby można się bardzo łatwo zarazić. Co więcej, wirus przez długi czas może być utajony i w ogóle nie dawać żadnych objawów.

To oznacza, że nie tylko będziemy nieświadomie zarażać innych, ale również będzie on powoli wyniszczał naszą wątrobę, prowadząc do pojawienia się nowotworu czy marskości wątroby. Dlatego też, jeśli tylko czujemy się osłabieni, ciągle zmęczeni, mamy problemy z apetytem, to powinniśmy szukać przyczyny takich objawów. Wirusowe zapalenie wątroby można stwierdzić w bardzo prosty sposób, chociażby przez badanie krwi. Jeśli wynik będzie nieprawidłowy, będziemy wiedzieli, że musimy poszerzyć badania, tak aby ocenić stan naszej wątroby i stopień rozwoju choroby.

Koniecznie zobaczmy jak działa wirusowe zapalenie wątroby, jak można się zarazić i w jaki sposób można wykryć chorobę. Im większą będziemy mieli na ten temat wiedzę, tym lepiej będziemy mogli dbać o swoje zdrowie.