Actiprotect

Wielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że zamiast leczyć jakieś choroby znacznie lepiej zrobimy, jeśli profilaktycznie będziemy się przed nimi chronili. Można to robić na wiele sposób, chociażby przez unikanie niebezpiecznych sytuacji, które mogą zwiększać ryzyko zarażenia danym wirusem. Jednak prawda jest taka, że najlepszym sposobem profilaktycznej ochrony przed chorobami są szczepionki. To oznacza, że jeśli tylko mamy taką możliwość, to powinniśmy z nich skorzystać. Im szybciej się zaszczepimy, tym szybciej będziemy mogli poczuć się bezpiecznie.

Te są obowiązkowe

Warto wiedzieć, że szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B są obowiązkowe. To oznacza, że poddawane są im wszystkie dzieci i to już od pierwszej doby po urodzeniu. Oczywiście, żeby takie szczepienie działało w prawidłowy sposób, należy dopilnować, żeby dziecko otrzymało drugą dawkę szczepienia po około miesiącu, a trzecią dawkę po 6 miesiącach od pierwszej. Wówczas będzie istniało naprawdę spore prawdopodobieństwo, że dziecko nie zarazi się tym wirusem, tym bardziej, że skuteczność tej szczepionki oscyluje w granicach 96%.

Jest ona całkowicie bezpieczna, a jeśli nawet pojawią się jakieś powikłania po szczepieniu, to jest to zazwyczaj gorączka i ból w miejscu wkłucia, które mijają samoistnie i stosunkowo szybko, nie pozostawiając w ciele dziecka żadnych trwałych skutków. Zaszczepić może się także osoba dorosła, jednak tutaj musimy pamiętać o tym, że to szczepienie będzie już płatne. Nie mniej, warto je przyjąć, bo w przypadku dorosłych mamy 90% skuteczności.

Które jeszcze?

Jeśli chodzi o szczepienia na inne genotypy wirusowego zapalenia wątroby, to trzeba wiedzieć, że nie ma jeszcze szczepionki, która skutecznie chroniłaby nas przed zachorowaniem na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Za to możemy skorzystać ze szczepionki, która będzie miała nas chronić przed wzw typu A. Może być ona podawana tylko na ten typ, albo możemy skorzystać ze szczepienia, które jednocześnie będzie nas chroniło przed wzw typu B. Najważniejsze jednak jest to, że przeciwko wzwz typu A powinniśmy się zaszczepić nie tylko wtedy, gdy wyjeżdżamy na egzotyczne wakacje, ale również wtedy, gdy mamy kontakt z nieczystościami, bo wówczas prawdopodobieństwo znacznie wzrasta. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zaszczepienie się przeciwko wzw typu B, daje również ochronę przeciwko wzw typu D. To dlatego, że typ D może się pojawić tylko wtedy, jeśli jesteśmy już zarażeni wzw typu B.

A skoro szczepiliśmy się przeciwko wzw typu B, to niewielkie jest szansa zarażenia się nim i dodatkowo wystąpienia wzw typu D.