matki często kupują dla swoich pociech Panadol Baby

Jeżeli chodzi o wirusowe zapalenie wątroby, to należy wiedzieć, że możemy spotkać się z kilkoma rodzajami tej choroby. Możemy zarazić się typem A, B, C, D i E, choć ten ostatni praktycznie nie występuje w naszym kraju, a typem D możemy zarazić się tylko wtedy, jeśli w naszym organizmie jest już wzw typu B. Ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, że przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B, a także pośrednio D, możemy się chronić poprzez profilaktyczne szczepienia. Im szybciej je wykonamy, tym mniejsze będzie ryzyko zarażenia, dlatego warto na ten temat zyskać odpowiednią wiedzę, żeby rozwiać dzięki niej wszystkie swoje wątpliwości.

Szczepionka na typ A

Warto wiedzieć, że przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A, mogą nas chronić dwa rodzaje szczepionki i tylko od nas będzie zależało, na którą z nich się zdecydujemy. Możemy skorzystać ze szczepionki pojedynczej, a więc takiej, która będzie nas chroniła wyłącznie przed typem A. Ale możemy również skorzystać ze szczepionki skojarzonej, która poza wzw typu A, będzie nas jednocześnie chroniła przed wzw typu B. Jeśli chodzi o to, kto powinien skorzystać z takiego szczepienia, to przede wszystkim osoby, które wyjeżdżają do krajów, gdzie ten wirus bardzo często występuje.

Dodatkowo szczepić powinny się również te osoby, które pracują w służbie zdrowia, w żłobku i przedszkolu, mają do czynienia z obsługą kanalizacji i miejsc gdzie znajdują się nieczystości. To dlatego, że wirusowe zapalenie wątroby typu A, przenoszone jest drogą pokarmową, a więc przez zanieczyszczoną wodę, jedzenie, jak i przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, zwłaszcza jeśli niedostatecznie dba ona o higienę.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Należy tutaj podkreślić, że szczepionka przeciwko wzw typu A jest całkowicie bezpieczna. Owszem mogą pojawić się powikłania typu podwyższona temperatura, ból głowy czy w miejscu wkłucia, jednak nie są one groźne, nie zostawią trwałych zmian w organizmie, a do tego znikają szybko i samoistnie.

Co prawda będziemy musieli za taką szczepionkę zapłacić z własnej kieszeni, jednak warto to zrobić, tym bardziej, że jej skuteczność sięga 98 – 99%, a to oznacza, że dzięki niej naprawdę będziemy chronieni przed zachorowaniem na tą chorobę. Poza tym należy podkreślić, że działanie takiego szczepienia jest długotrwałe i prawdopodobnie zapewnia ochronę do końca życia. Warto poczytać o szczepieniach przeciwko wzw typu A i zastanowić się, z której propozycji skorzystać. Jeśli wybierzemy szczepionkę skojarzoną, to będziemy jeszcze lepiej chronieni.