tabletki powlekane Adartrel mają mały rozmiar

Jeżeli zaczęliśmy poszerzać naszą wiedzę na temat wirusowego zapalenia wątroby, to z pewnością już się dowiedzieliśmy, że możemy się zarazić typem B i C przez kontakt z krwią osoby zarażonej, ale również typem A. Tutaj jednak z zarażeniem sprawa wygląda trochę inaczej, chociaż podobnie jak przy dwóch poprzednich typach może do niego dojść bardzo łatwo, a co więcej, możemy nawet nie wiedzieć, że do niego doszło. Dlatego im większa będzie nasza wiedza na temat wirusowego zapalenia wątroby typu A, tym większa będzie szansa, że uda nam się uniknąć tego wirusa.

Jak się zarażamy?

W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu A, nie zarażamy się przez kontakt z krwią. Tutaj do zakażenia dochodzi przez kontakt z zanieczyszczonym pokarmem. To oznacza, że wystarczy zjeść zabrudzony posiłek, albo napić się zanieczyszczonej wody, w której będą znajdowały się cząsteczki tego wirusa, a znacznie wzrośnie ryzyko, że zachorujemy na wzw typu A.

Tego typu sytuacje najczęściej mają miejsce w tych krajach, w których jest problem z utrzymaniem higieny, gdzie warunki sanitarne są w złym stanie. To dlatego jeśli wybieramy się do któregoś z takich krajów, polecane są nam specjalne szczepienia, które będą nas miały chronić przed tego typu zarażeniem. Co więcej, takie szczepienia polecane są również osobom, które pracując mają kontakt z odpadami komunalnymi albo nieczystościami, ponieważ one również są narażone na złapanie tego wirusa.

Nie objawi się od razu

Podobnie jak w innych typach wirusowego zapalenia wątroby, również tutaj w niewielkiej ilości przypadków choroba objawia się od razu. Zazwyczaj pierwsze objawy zaczynają się pojawiać dopiero po jakimś czasie, a dodatkowo ponieważ są to: bóle mięśni i stawów, ból brzucha, wymioty czy nudności, to ich odpowiednie rozpoznanie może zająć trochę czasu. Jeśli nie zrobimy specjalistycznych badań, to może się okazać, że prawidłowa diagnoza zostanie postawiona dopiero wtedy, gdy pojawi się żółtaczka.

To dlatego, że wówczas już nikt nie będzie miał problemów z określeniem, że naszym problemem jest wirusowe zapalenie wątroby. Jeśli chodzi o leczenie, to będzie się ono opierało przede wszystkim na odpoczynku, odpowiednio zbilansowanej diecie, odstawieniu alkoholu i tytoniu, jak również ograniczeniu aktywności fizycznej. Pamiętajmy, że wirus przenosić może się również przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną.

Jeśli nie zachowa ona odpowiednich środków ostrożności i higieny, to nawet podanie takiej osobie ręki, może skutkować zarażeniem wirusowym zapaleniem wątroby typu A.