Oczywiście nie jesteśmy w stanie zapoznać się z wszystkimi chorobami, które istnieją na świecie. Jednak prawda jest taka, że warto mieć chociaż podstawową wiedzę na temat tych, które najczęściej występują i którymi w dodatku możemy się stosunkowo łatwo zarazić. Do takich chorób należeć będzie chociażby wirusowe zapalenie wątroby typu B. Możemy się nim zarazić przez przetoczenie krwi, przez kontakt naszego skaleczenie z zakażoną krwią nawet jeśli jest jej niewiele, podczas wykonywania różnych zabiegów medycznych i nie medycznych niewysterylizowanymi narzędziami, jak i podczas współżycia seksualnego. Dlatego warto wiedzieć, jak się bronić i jak leczyć tą chorobę, aby zmniejszyć jej negatywne skutki.

Przede wszystkim szczepienie

Jeżeli chcemy zyskać pewność, że szansa na to, iż zarazimy się wirusowym zapaleniem wątroby typu B będzie minimalna, to powinniśmy dokładnie przyjrzeć się propozycji szczepień. Są one obowiązkowe w przypadku dzieci i podawane już od pierwszej doby życia, jednak dorośli również mogą z nich skorzystać. Dla dzieci są one bezpłatne, bo znajdują się w kalendarzu szczepień obowiązkowych, jako dorośli będziemy musieli za nie zapłacić, ale z pewnością warto to zrobić i być spokojniejszym. Takie szczepienia są całkowicie bezpieczne, nie wywołują żadnych poważnych skutków ubocznych, jednak żeby prawidłowo chroniły nasz organizm musimy przyjąć odpowiednią ilość dawek 2 lub 3 – w zależności od rodzaju wybranego przez nas szczepienia, jak i w odpowiednim czasie.

Jak leczyć?

Zastanawiamy się również nad tym, jak możemy leczyć wirusowe zapalenie wątroby typu B, jeśli już doszło do zarażenia? Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że nie ma skutecznego sposobu na usunięcie tego wirusa z naszego organizmu.

Zaleca się jedynie, aby podczas ostrego zapalenia chory dużo odpoczywał, stosował lekką dietę, nie przesadzał z aktywnością fizyczną. Dodatkowo ważne jest tutaj to, aby spożywał jak najwięcej różnego rodzaju płynów i obowiązkowo musi zrezygnować z alkoholu i papierosów. Podane mogą być również tabletki takie jak interferon alfa, które będą miały za zadanie wstrzymać rozwój wirusa w organizmie, tak aby nie doszło do marskości wątroby czy rozwoju raka. Im szybciej wykryjemy w naszym organizmie wirusowe zapalenie wątroby typu B, tym większa będzie szansa, że uda nam się zmniejszyć negatywne skutki tej choroby. Dlatego warto co jakiś czas sprawdzać czy nie mamy we krwi tego wirusa, jak i przykładać dużą wagę do wyboru salonu fryzjerskiego, kosmetyczki czy studia tatuażu.