Rozwój medycyny i technologii sprawia, że dzięki różnym lekom oraz szczepieniom, możemy zapomnieć o istnieniu różnych chorób, ponieważ udało się je wyeliminować. Jednak nie z wszystkimi tak się stało, a to oznacza, że w wielu kwestiach musimy być bardzo ostrożni. W przeciwnym razem możemy się zarazić różnymi chorobami, które na zawsze już odmienią nasze życie, a to dlatego, że będą miały bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Tak właśnie jest z chorobami wątroby, które mogą prowadzić do jej trwałego uszkodzenia, czy to z powodu marskości czy nowotworu.

Jak to jest z wzw typu B?

Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość, że wirusowe zapalenie wątroby typu B, to bardzo często występujące schorzenie. Co więcej, możemy się nim zarazić przez kontakt z nawet niewielką ilością krwi, a to oznacza, że wystarczy niedokładnie wyczyszczone narzędzie chirurgiczne, wiertło u dentysty czy jakiś inny sprzęt u kosmetyczki, który przebije naszą skórę, a już może się okazać, że zdołaliśmy się zarazić tym wirusem. To oznacza, że z jednej strony bardzo dokładnie powinniśmy wybierać wszelkiego rodzaju gabinety, w których będziemy robić różnego rodzaju zabiegi. Z drugiej powinniśmy mieć również świadomość, że przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B, nic tak świetnie nie chroni, jak wykonanie odpowiednich szczepień.

Są one podawane obowiązkowo dzieciom, ale możemy sprawdzić, czy w naszym ciele jest odpowiednia ilość przeciwciał. Jeśli nie, albo jeśli jako dziecko nie mieliśmy takich szczepień, to jak najszybciej powinniśmy je przyjąć.

Jak to jest z leczeniem?

Jeżeli ciągle czujemy się zmęczeni, bolą nas stawy i mięśnie, a nasz stan się pogarsza, to warto sprawdzić za pomocą chociażby badania krwi, czy nie zaraziliśmy się wirusowym zapaleniem wątroby. Jeśli tak, to z pewnością będzie nas interesowało, jakie działania możemy podjąć, aby pokonać wirusa.

Jak się okazuje, przy ostrym zapaleniu należy dużo odpoczywać, ograniczyć wysiłek fizyczny, stosować lekką dietę z dużą ilością płynów. Jak również kategorycznie ograniczyć zażywanie alkoholu i nikotyny. Jeśli dojdzie do przewlekłego stanu, będziemy musieli stosować interferon alfa. To lek, który ma za zadanie hamować rozwój komórek, tak aby nie dopuścić do powstania marskości wątroby.

Warto mieć wiedzę na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B. Tego jak można się zarazić, jakie są objawy i jak wygląda leczenie. Im więcej będziemy na ten temat wiedzieli, tym łatwiej będzie nam podjąć odpowiednie działania, jeśli się okaże, że doszło do zarażenia.