Niejednokrotnie nagłaśniane są różnego rodzaju choroby, zwłaszcza jeśli powodują one znaczne zmiany w naszym organizmie, wyniszczając go. Jednak prawda jest taka, że istnieje również wiele różnych chorób, które są bardzo zakaźne, którymi niezwykle łatwo jest się zarazić, ale o nich ciągle mówi się za mało. Tak właśnie jest w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu B. Na szczęście powoli się to zmienia, głównie za sprawą takich akcji społecznych jak Żółty Tydzień, gdzie zyskujemy wiedzę teoretyczną i możemy podjąć działania praktyczne przeciw chorobie.

Jednak cały czas wiedza społeczeństwa na ten temat, jest za mała.

Czemu jest tak groźny?

Zastanawiamy się, co sprawia, że wirusowe zapalenie wątroby typu B jest tak groźne? Przede wszystkim dlatego, że można się nim bardzo łatwo zarazić. Wystarczy kontakt z niewielką ilością krwi zarażonej osoby, aby u nas również rozwinął się ten wirus. To oznacza, że musimy uważać u kosmetyczki, fryzjera, tatuażysty, ale także u dentysty czy podczas rutynowych zabiegów medycznych.

Jeśli w czasie takich działań, zostaną użyte narzędzia, które nie zostały dokładnie wysterylizowane, to bardzo łatwo może dojść do zarażenia. Dlatego też, podczas planowanych zabiegów zachęca się pacjentów, aby wcześniej zaszczepili się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Nie jest to drogie szczepienie, a jednocześnie daje dużą skuteczność, dzięki czemu będzie istniało niewielkie prawdopodobieństwo, że zarazimy się tym wirusem podczas operacji. Z tego też powodu, idąc do kosmetyczki czy salonu tatuażu, powinniśmy wybierać sprawdzone miejsca, gdzie widać dbałość o higienę.

Co powinno niepokoić?

Jeżeli często odczuwamy nudności, wymiotujemy, boli nas brzuch, nie mamy apetytu, pojawia się gorączka i zmęczenie, to powinniśmy zacząć szukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Bardzo możliwe, że będzie to spowodowane wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Najlepiej jeśli zrobimy odpowiednie badania krwi, bo wówczas w krótkim czasie uzyskamy pewny wynik. Jeśli do wcześniejszych objawów dojdzie ciemniejszy kolor moczu, odbarwiony kał, albo zauważymy, że nasza skóra i białka oczu zrobiły się żółte, to już nie powinniśmy mieć problemów z określeniem co nam dolega.

Pamiętajmy jednak, że szybka diagnoza pozwoli na wprowadzenie niezbędnego leczenia, a dodatkowo sprawi, że będziemy ostrożniejsi, tak aby nie zarażać kolejnych osób. Warto wiedzieć, co powinno nas niepokoić i co może być wywołane przez wirusowe zapalenie wątroby typu B. Ta choroba naprawdę występuje częściej niż nam się wydaje, chociaż w większości przypadków jest utajona.