Heparinum

Nawet jeżeli słyszeliśmy o wirusowym zapaleniu wątroby, to nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że występuje ono w różnych typach. Tak naprawdę możemy zachorować na wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C, D i E. Każdy z nich stanowi zagrożenie dla naszej wątroby, ponieważ może spowodować jej marskość, albo doprowadzić do wystąpienia nowotworu. Jednak każdym z tych typów można się zarazić w inny sposób, a dodatkowo jeszcze każdy będzie podatny na działanie innych leków. Dlatego też, warto wiedzieć, jak powinno się leczyć wirusowe zapalenie wątroby typu C, skoro jest to dość często pojawiający się wirus.

Groźna jest krew

Musimy wiedzieć, że wirusowym zapaleniem wątroby typu C, podobnie jak w przypadku typu B, możemy się zarazić poprzez kontakt z zarażoną krwią.

Może do tego dojść przez używanie tych samych narzędzi, czy to w gabinecie lekarskim, u dentysty, kosmetyczki, tatuażysty czy fryzjera. W niektórych przypadkach do zarażenia tą chorobą dochodzi również poprzez kontakt seksualny czy choroba jest przenoszona z matki na dziecko podczas porodu, chociaż są to nieliczne przypadki. Nie mniej bardzo łatwo można się nią zarazić, a to oznacza, że powinniśmy mieć świadomość, co należy zrobić, jeśli okaże się, że jesteśmy nosicielami wirusowego zapalenia wątroby typu C. Im szybciej podejmiemy odpowiednie kroki, tym większa będzie szansa, na zatrzymanie choroby, zanim doprowadzi do marskości wątroby, albo rozwoju nowotworu złośliwego tego narządu.

Dwa rodzaje leków

Należy mieć świadomość, że w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C, możemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami leków. Z jednej strony podczas ostrej formy choroby będzie nam podawany interferon, który charakteryzuje się długim okresem półtrwania w organizmie.

Jeśli jednak okaże się, że mamy do czynienia z przewlekłą chorobą, to do pierwszego leku zostanie jeszcze dołożona rybawiryna. Obydwa te leki będą miały za zadanie spowolnić rozmnażanie się wirusa i jego atak na wątrobę. Dodatkowo należy kategorycznie wykluczyć palenie papierosów i picie alkoholu, bo one tylko dodatkowo będą pogarszały stan naszej wątroby. W ostateczności, może się okazać, że będzie potrzebny przeszczep jeśli wyjdzie, że doszło już do marskości. Nie ma szczepionki, która skutecznie chroniłaby nas przed zarażeniem wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Dlatego powinniśmy starać się unikać różnych sytuacji, które mogą doprowadzić do zarażenia tą chorobą.

A jeśli tylko coś nas zaniepokoi, bo poczujemy, że nasz organizm pracuje gorzej, to jak najszybciej powinniśmy wykonać odpowiednie badania.