Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak łatwo można się zarazić różnymi chorobami, a co więcej, że przez dłuższy czas możemy sobie nawet nie zdawać z tego sprawy. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy mieli jak największą wiedzę na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C. Wówczas będziemy świadomi zagrożenia, będziemy wiedzieli na co powinniśmy zwracać większą uwagę, a do tego wszystkiego, będziemy mogli również określić, po czym rozpoznać, że z naszym organizmem dzieje się coś złego.

Tym bardziej, że przy wzw typu C objawy pojawiają się dość późno i dodatkowo mogą być nietypowe.

Co trzeba wiedzieć?

Jeżeli chodzi o wirusowe zapalenie wątroby typu C, to powinniśmy zdawać sobie sprawę z kilku podstawowych faktów. Przede wszystkim można się nim zarazić podczas transfuzji krwi, w czasie operacji, u dentysty, kosmetyczki, dermatologa, podczas robienia tatuażu, stosunku seksualnego czy wstrzykiwania narkotyków.

Tak naprawdę wystarczy już niewielka ilość zakażonej krwi, abyśmy my również się zarazili. Jeśli w danym miejscu nie przykłada się dostatecznej uwagi do sterylizowania narzędzi, albo lekarz nie zmieni rękawiczek, które miał założone przy innym pacjencie, to również może dojść do zarażenia. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy zwracali uwagę na higienę w miejscach, gdzie chcemy wykonać różnego rodzaju zabiegi i upewniali się, że podczas nich wszystko jest odpowiednio wysterylizowane, a tam gdzie to możliwe, korzysta się z jednorazowych egzemplarzy.

Co powinno nas zaniepokoić?

Zazwyczaj jest tak, że jeśli czujemy się dobrze, to nawet nie pomyślimy, że mogliśmy złapać jakiegoś wirusa i nasze życie jest zagrożone. Jak się jednak okazuje, przy wirusowym zapaleniu wątroby typu C, nawet przez dłuższy czas możemy nie mieć żadnych objawów. Później pojawić może się zmęczenie, problemy z koncentracją, ból mięśni i stawów, jak i depresja, ale prawda jest taka, że rzadko kiedy te objawy łączone są z prawdziwą przyczyną.

Może się pojawić zażółcenie skóry i białek oczu, jednak ma to miejsce bardzo rzadko, co dodatkowo utrudnia postawienie odpowiedniej diagnozy. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy co jakiś czas wykonywali odpowiednie badania krwi i nie tylko, bo wówczas będziemy mogli zyskać konkretne i rzetelne informacje odnośnie tego, czy w naszym organizmie rozwija się wirusowe zapalenie wątroby typu C, czy jednak nie. Im szybciej uzyskamy odpowiedź, im szybciej rozpoczniemy odpowiednie leczenie, tym większa będzie szansa, że uda nam się zatrzymać chorobę, zanim dojdzie do marskości wątroby czy nowotworu.