Adartrel cena

Jeżeli chcemy się jak najwięcej dowiedzieć na temat wirusowego zapalenia wątroby, to powinniśmy wziąć udział w takich akcjach społecznych jak Żółty Tydzień. Wówczas będziemy mogli się spotkać z różnymi ekspertami, wysłuchać ich wykładów, a to oznacza, że będziemy mogli się dowiedzieć wielu cennych rzeczy. Jednak pamiętać musimy, że również sami możemy na ten temat zgłębiać swoją wiedzę, chociażby poprzez sięganie do odpowiedniej literatury. Wówczas też z łatwością znajdziemy informacje na temat wirusowego zapalenia wątroby typu D. Nie mówi się o nim aż tyle co o wzw typu A i B, jednak warto mieć świadomość, że ten typ wirusa również istnieje.

Jak to z nim jest?

Jeżeli chodzi o wirusowe zapalenie wątroby typu D, to musimy wiedzieć, że wiąże się z nim jedna, bardzo ważna sprawa. Na ten rodzaj wirusa możemy zachorować tylko wtedy, kiedy w naszym organizmie jest już wirusowe zapalenie wątroby typu B.

To dlatego, że wirusy te są ze sobą powiązane. To oznacza, że jeśli w naszym ciele nie ma typu B, to nie ma najmniejszych szans, żebyśmy zachorowali na typ D. Jeśli chodzi o to, jak możemy się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby typu D, to tak samo jak przy typie B i C, dochodzi do tego poprzez zakażoną igłę, narzędzia chirurgiczne, stomatologiczne czy inne, używane przez tatuażystów czy kosmetyczki. Dodatkowo typem D można się zarazić również poprzez kontakt ze spermą albo śluzem szyjkowym. Jednak nie musimy się obawiać, jeśli mieliśmy kontakt z kałem, łzami czy śliną zarażonej osoby.

Jak się chronić?

Zastanawiamy się, czy istnieje jakakolwiek ochrona przed wirusowym zapaleniem wątroby typu D? Tak naprawdę, skoro występuje on tylko i wyłącznie w połączeniu z wirusowym zapaleniem wątroby typu B, to możemy powiedzieć, że ochrona istnieje. Wystarczy tylko, że skorzystamy ze szczepionki przeciwko wzw typu B.

Skoro nie zachorujemy na ten typ, nie zachorujemy również na wzw typu D. jednak jeśli już dojdzie do zarażenia, to musimy wiedzieć, że leczenie nie będzie proste. Leki, które działają na wirusowe zapalenie wątroby typu B, nie działają na wzw typu D. Co więcej, podawanie leków, typu interferon daje około 20% szans, że uda się wyleczyć z tego wirusa. Dodatkowo nawet transplantacja może się okazać nieskuteczna, ponieważ może dojść do ponownego zarażenia przeszczepionego narządu. Tak naprawdę jeśli chcemy mieć pewność, że nie zarazimy się wirusowym zapaleniem wątroby typu D, to powinniśmy skorzystać ze szczepionki, jaka proponowana jest przeciwko wzw typu B. Będzie nas ona chroniła przed obydwoma typami tego wirusa.