lekiem, który warto polecić jest Panadol działający natychmiast po zażyciu

Między innymi dzięki takim tygodniom, jak Żółty Tydzień, podczas których można się spotkać z wiedzą teoretyczną na temat wirusowego zapalenia wątroby, wiedza ludzi o tego typu chorobach cały czas rośnie. To oznacza, że nie tylko mają oni większą świadomość tego, jak można się taką chorobą zarazić, ale również tego, w jaki sposób można ją próbować leczyć. Co więcej, dzięki tego typu akcjom, ludzie są również bardziej świadomi tego, że wirus ten przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, a to oznacza, że coraz więcej osób sprawdza, czy nie są jego nosicielami, chociażby przez specjalne badania krwi. Warto jednak zastanowić się nad tym, jak wirusowe zapalenie wątroby, wygląda w grupie dzieci.

Odpowiednie szczepienia

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że od kilkunastu lat szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, wpisane są do kalendarza szczepień obowiązkowych. Pierwszą dawkę dziecko otrzymuje już w ciągu pierwszej doby po urodzeniu, a następnie musi być ona powtórzona po odpowiednim czasie. To oznacza, że małe dzieci znacznie rzadziej chorują na wirusowe zapalenie wątroby typu B, ponieważ są odpowiednio chronione przed tym wirusem. To jednak nie oznacza, że nie są one w ogóle narażone na wzw.

Mogą się zarazić wzw typu A, kiedy to do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z zakażoną wodą, jedzeniem czy brudnymi rękami zarażonej osoby. Ale i na wzw typu B pojawiają się zachorowania, jednak już w późniejszym czasie.

Kto szczególnie narażony?

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, na ile dzieci są narażone na wirusowe zapalenie wątroby, to warto pamiętać, że przebywają one w dużych skupiskach ludzi. To oznacza, że nie jest trudno zetknąć się z nieczystościami czy zabrudzonymi przedmiotami, tym bardziej, że u dzieci i nastolatków, dbałość o higienę nie zawsze jest na takim poziomie, na jakim powinna być.

Co więcej, na zarażenie wirusowym zapaleniem wątroby, narażone są również starsze dzieci, w wieku 16 – 19 lat, które podejmują bardzo ryzykowne zachowania. Robią sobie tatuaże, eksperymentują z narkotykami podawanymi dożylnie, czy podejmują pierwsze inicjacje seksualne, nierzadko bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. To właśnie podczas takich sytuacji może dojść do zarażenia wirusowym zapaleniem wątroby. Dlatego też warto pomyśleć o zaszczepieniu starszego dziecka, aby mieć pewność, że nadal jest ono chronione w odpowiedni sposób.

Trzeba wiedzieć, że choć to możliwe, to jednak coraz rzadziej dochodzi do zarażenia dziecka wirusowym zapaleniem wątroby, podczas ciąży czy porodu. Zdecydowanie większym zagrożeniem są późniejsze, ryzykowne zachowania dziecka.