Jeżeli posiadamy psa, to powinniśmy jak najwięcej wiedzieć na temat tego jak się nim zajmować, co wolno mu jeść, ale również na temat tego, z jakimi chorobami może się on zmagać. Im większa będzie nasza wiedza na ten temat, tym łatwiej będzie nam chronić naszego pupila. Z jednej strony będziemy wiedzieli, na co warto go zaszczepić i kiedy należy to zrobić, z drugiej będziemy również wiedzieli, na jakie objawy należy zwrócić uwagę, tak aby mieć pewność, że w porę zjawimy się u weterynarza.

Czy mamy tego świadomość?

Czy mamy świadomość tego, że nie tylko ludzie mogą chorować z powodu wirusowego zapalenia wątroby? Ta choroba może dotykać również psy, a co gorsza jest ona nieczuła na czynniki zewnętrzne. To oznacza, że wirus może na zewnątrz przebywać nawet przez kilka miesięcy, a i tak będzie w stanie zarażać.

Jeśli chodzi o wirusowe zapalenie wątroby u psa, to warto wiedzieć, że poza samą wątrobą, narażone są również nerki, śledziona czy płuca. Jeśli chodzi o objawy, to będą się one różniły między sobą, w zależności od tego, na którą postać choroby, będzie chorował nasz pies. Jeśli będzie to postać nadostra, to musimy wiedzieć, że występuje ona u młodych i nieszczepionych psów. Z tego też powodu śmierć przychodzi szybko i praktycznie nie można uratować psa, tym bardziej, że objawy mogą wskazywać na zatrucie. Przy ostrej postaci będziemy mieli do czynienia z gorączką, wymiotami, biegunką, zapaleniem migdałów.

Jednak tutaj jeśli nasz pies będzie leczony, będzie istniała bardzo duża szansa na to, że zostanie wyleczony. Przy formie przewlekłej dochodzi do zapalenia wątroby, a wówczas będą pojawiały się problemu z odpornością. Jeszcze możemy mieć postać oczną, która pojawia się zazwyczaj w momencie powrotu do zdrowia. Dochodzi wówczas do obrzęku rogówki i zapalenia błony naczyniowej oka.

Jak leczyć?

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli dostatecznie szybko rozpoznamy niepokojące objawy, to będziemy mieli szansę na wyleczenie naszego pupila.

Będzie on wówczas otrzymywał specjalne antybiotyki, jak i leki mające osłaniać jego wątrobę. Dodatkowo może się okazać, że konieczne będzie również podawanie leków przeciwbiegunkowych, przeciwwymiotnych, jak i przeciwbólowych, jednak to oceni lekarz, który sprawdzi stan naszego pupila. Jeśli chcemy maksymalnie zmniejszyć ryzyko pojawienia się tej choroby, to powinniśmy pamiętać o regularnych szczepieniach, one dają naprawdę wysoką skuteczność. Jeśli decydujemy się na psa, to musimy jak najwięcej wiedzieć na temat chorób, które mogą go zaatakować. Tak, aby później móc mu w razie potrzeby pomóc w odpowiedni sposób.